Renk Analizi Nedir ?
Renk Analizi Nedir ?

Renk Analizi Nedir ?

Blog yazmaya başlarken sanırım önce Renk Analizinin ne olduğunu kısaca anlatmak en iyisi olacak. Çünkü insanlar hala ilk duyduklarında benim kumaşların renk reçetelerini belirleyen yada onların haslıklarını kontrol eden kişi olduğumu sanıyorlar :)

Hayırrrrr….Renk analizi kişilerin saç , cilt , göz , saç vs renkleriyle birbirlerinden ayrılmasına sebep olan pigment kombinasyonlarını , kumaşlar aracılığıyla gruplandırıp kişilere kendileri için en uygun olan renk tonlarını ve onların kullanım kombinasyonlarını gösterme işlemidir… Basitçe doğanın mükemmel uyum matematiğini bizim de kendi üzerimizde uygulayabilme formülünü öğrenmemizdir aslında. Renk analizinde de insanlar doğa gibi 4 ana grup olan İlkbahar - Yaz - Sonbahar - Kış olarak mevsimlere ayrılır ve tabi onlarda kendi içlerindeki özelliklerine göre ayrılarak farklılıklar gösterirler…peki nasıl görünürler?..

Sıcak - Canlı - Koyu tonlarını barındıran Çarpıcı Kış mı? ( kendim bir kış kadını olduğum için değil tam bu grubun ünlülerini gördüğünüzde anlayacağınız gibi tanımlayan kelime bu olduğu için yazıyorum :))

Soğuk - Soft - Açık tonları barındıran Romantik Yaz mı?

Sıcak - Koyu - Soft tonları barındıran Ateşli Sonbahar mı?


Sıcak - Açık - Canlı tonları barındıran Iddialı bir İlkbahar mı?

Diyelim ki siz kendi grunbunuzu öğrendiniz ve tonlarınızı biliyorsunuz. Peki nasıl kombinlemeniz gerekiyor hiç tahmininiz var mı? Bunu da artık başka bir yazıda konuşmak ve sizlerle paylaşmak üzere hoşçakalın diyorum…